Rady a tipy
Co dělat, když si nerozumím s kolegou?
Jedno rčení, známé v mnoha jazycích, říká, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Přeloženo do srozumitelného jazyka jde o radu, abyste na základě jedné věci nedělali hned zásadní rozhodnutí. Rozhodně to platí pro situace, kdy si „nerozumíte“ se spolupracovníky.
Neznamená to ale, že máte problémy s kolegy hodit za hlavu. V úplně nejhorším případě můžou vést ke zdravotním potížím a vyvrcholit syndromem vyhoření, kdy už na jakékoli řešení je v podstatě pozdě.
Proto se držte čtyř kroků, jak si s konfliktními kolegy poradit. S trochou nadsázky se dají shrnout jako změň nejdřív sebe ‒ prober to s potížistou ‒ žaluj šéfovi ‒ a když to jinak nejde, uteč.
Buďte tolerantnější
Když se nám na druhém něco nelíbí, je dobré zamyslet se, jestli chyba není spíš v nás. Lidé jsou ‒ naštěstí ‒ různí, a co nám přijde špatné, může druhý vnímat úplně jinak. Nejsme třeba jen moc přísní? Hodně se mluví o toleranci ‒ a ta by měla začínat právě u nás. Možná, že pro svoje kolegy můžeme mít trochu víc pochopení.
Vyříkejte si to
Ale možná, že jde přeci jen o něco víc. Může se stát, že kolega je extrémně hlasitý a nedá se vedle něho pracovat. Podklady vám nikdy nepošle včas, navíc nikdy nesedí, a vy pak za něho všechno musíte předělávat a odevzdáváte svoji vlastní práci pozdě. Nebo má zálibu pojídat nelibě „voňavá“ jídla ve vaší společné kanceláři a vás je z toho zle…
Těch „zel“ může být celá řada. Ale není nic jednoduššího, než si věci vyříkat z očí do očí. Můžete mít sice pocit, že on to dělá schválně, aby vás naštval ‒ ale jemu třeba jenom nedochází, že co je pro něho přirozené, může být někomu jinému nepříjemné.
Když to nejde jinak, řekněte to šéfovi
Někdy se ale dva lidé vážně nedokážou spolu domluvit. Pak není důvod bát se nebo stydět se postěžovat si šéfovi. Ostatně, řešení sporů je jednou z jeho rolí.
I když se říká, že žalovat se nemá, někdy to prostě jinak nejde a je správné nahlásit, že kolegové dělají něco špatně. Z malých nedostatků se často může vyklubat obrovský konflikt nebo škoda.
Utéct je výhra
I přes veškerou snahu se může stát, že ani větší tolerance, ani snaha o komunikaci, ani postěžování vedoucímu s potížistou nijak nehnuly. A třeba vám ještě začal házet klacky pod nohy, šéf nad tím zavírá oči a vy se cítíte nepříjemně až zoufale.
Vzpomeňte si na varování z úvodu článku: neničte si svoje zdraví. Ne nadarmo jiné rčení říká, že kdo uteče, vyhraje. Možná máte svoji práci hodně rádi ‒ ale stejně zajímavou náplň najdete i u jiného zaměstnavatele a navíc s týmem, který táhne za jeden provaz.
Nemějte výčitky, pokud jste přes všechny kroky došli až k rozhodnutí podat výpověď. Najít si lepší práci je dobrý nový začátek.