14.06.2021

Kde začít, když hledáte práci?

Je spousta možností, kde můžete najít novou práci. Pokusíme se přehledně přiblížit, na koho se obrátit a proč.

Určitě začněte svými přáteli a známými. I když sami třeba ve firmě nemají vedoucí postavení, nebo zrovna nikoho nehledají, dobře vědí, co se v podniku děje nebo na koho se obrátit. Znají vás a vědí, jestli vás můžou zaměstnavateli doporučit jako budoucího kolegu. A takové přímé doporučení je nad zlato ‒ pokud firma někoho jako vy hledá, rádi vás pozvou na pohovor bez spousty té práce okolo hledání nových lidí.

Řekněte si o práci!

Jestli je ve vašem okolí nějaký majitel firmy, nebojte se mu říct, že zrovna hledáte práci a že byste pro něho rádi pracovali. Než ho oslovíte, rovnou si promyslete, čím byste mu mohli být prospěšní, co byste v jeho podniku rádi dělali. Svojí aktivitou ho možná přesvědčíte, že jste člověk, kterého dlouho hledal.

Na jednu možnost se v Česku často zapomíná. Víte, co je práce vašich snů - jenom daná firma nikoho na takovou pozici nehledá? Platí totéž, co v předchozím případě: i když majitele nebo ředitele osobně neznáte, nebojte se napsat mu svoje nápady, jak byste rádi pomohli firmě zlepšit služby zákazníkům, zdokonalit její produkty nebo rozšířit prodejní kanály. Šéfové firem mívají v hlavě spoustu nápadů, jak posunout podnik dopředu, jen často mají prioritu aktuálnější věci, než rozšiřování aktivit. Když se iniciativně ozvete, určitě zaujmete ‒ a to by v tom byl čert, abyste se nedomluvili na nějaké spolupráci.

Hledejte na internetu a sociálních sítích

Jednodušší variantou je sekce „volná místa“ nebo „kariéra“ webů společností, ve kterých byste chtěli pracovat. Projděte si jejich stránky, třeba vás zrovna hledají. A nezapomeňte hledat práci prostřednictvím vyhledávačů jako je Google ‒ stačí zadat dotaz jako „volná místa + instalatér“.

Díky sociálním sítím můžete svoje okolí oslovit efektivněji. Pokud ještě nemáte profil na LinkedInu, založte si ho. U většiny profesí dává smysl tam být ‒ samozřejmě cennější je pro programátora nebo obchodníka, ale v dnešní době může fungovat i dobře vedený profil řemeslníka nebo uklízečky. Existují i specializovaná internetová fóra a facebookové skupiny zaměřené na různé obory, kde lidé hledají spolupracovníky. A víte, že pracovní nabídky najdete i na adrese www.facebook.com/jobs?

Nebojte se v době, kdy hledáte práci, sáhnout po nějaké brigádě nebo dočasné činnosti. Zbytečně neutrácíte svoje úspory, nevyjdete z pracovního tempa… a může se stát, že si vás všimnou a nabídnou vám trvalou práci.

Stovky volných míst na jedné adrese

Samozřejmě nevynechejte personální agentury jako je Předvýběr.CZ. Za jejich služby platí zaměstnavatelé, pro vás pracují zadarmo ‒ a v denně aktualizované nabídce mají stovky nejrůznějších pracovních poptávek. Je dost pravděpodobné, že hledají i někoho jako jste vy. Zkuste se podívat, jaká volná místa na www.predvyber.cz právě teď najdete. Každá personálka má na svém webu aktuální přehled volných míst.

Kromě toho můžete vyrazit hledat práci na některý ze specializovaných pracovních portálů, jako je Jobs.cz, Práce.cz, Superkariéra.cz, jobDNES.cz, Monster.cz, Profesia.cz, Dobrápráce.cz nebo Vímvíc.cz.