Rady a tipy
Mám hlásit nedostatky kolegů?
Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí! Hláška drbny Kelišové ze slavné filmové trilogie Slunce, seno nabízí na nelehkou otázku jenom zdánlivě správnou odpověď. Jednoznačné ano nebo ne vám nikdo říct nemůže.
Ta otázka má totiž několik rovin a správná odpověď závisí na firemní kultuře i na vašich vlastních hodnotách. Vycházejme z toho, že si ji nepokládáme v situaci, kdy nám právo určuje oznamovací povinnost, ale v situacích, nad kterými někdy může být na místě přimhouřit oko.
Určitě to znáte sami. Makáte od rána do večera, zrovna včera jste byli v práci do devíti večer, protože firma má za pár dní odevzdat důležitou zakázku, ale jeden z kolegů, hned jak mu padla, vyrazil na fotbal a po něm si dal pár pivek s kamarády. Sami jste nevyspalí po včerejšku přišli do práce řádně na minutu přesně ‒ a váš vysmátý kolega si klidně dorazil o půl hodiny později. Není to nic divného, běžně chodí pozdě.
Podobně můžou jiní kolegové prožvanit část pracovní doby soukromými telefonáty, trávit čas v kanceláři online shoppingem nebo dost zásadně protahovat dobu strávenou na obídku.
Tahle nespravedlnost by se měla hlásit! Nebo… ne? Správné řešení hledejte v sobě.
Nesledujte druhé, ale vlastní zájmy
Pokud vám kolegův přístup brání dělat vaši práci dobře, jde o problém, který byste řešit měli. Jestli zneužívá nepořádku ve firmě, dá se pochopit, že vás to štve, ale neřešte to. Je to věc jeho šéfa, nikoli vaše.
Platí to pro pozdní příchody stejně jako špatně odevzdávanou práci, slabé obchodní výsledky nebo manko v pokladně. Může to znít lhostejně, ale pracoviště není mateřská školka. Každý máme svoji zodpovědnost, měli bychom jednat sami za sebe a nesnažit se měnit ostatní.
Hlídat, jak lidé pracují, je práce šéfů. Žalobníčky nemá nikdo rád a hlavně, bez příslušných pravomocí se můžete dostat do nezáviděníhodné situace. Neznamená to ovšem, že máte nedostatky úplně přehlížet ‒ buďte připravení nadřízenému potvrdit, že něco nefunguje, jak by mělo, ale nedělejte za něho jeho práci. Sám by si to mohl brát osobně.
Dobrý šéf podporuje dobré vztahy
Práce je důležitá součást našeho života, trávíme v ní spoustu času a kvalita mezilidských vztahů má přímý vliv na vyšší pracovní výkony i produktivitu. Dobré firmy to vědí a proto se šéfové snaží o otevřenou komunikaci, kde má každý dostatek prostoru říct, co by chod firmy mohlo zlepšit. V takové firmě je radost pracovat ‒ a také pravděpodobnější, že kolega oprávněnou výtku přijme bez negativních emocí.
Takže přemýšlíte-li víc než často nad tím, jestli máte hlásit nedostatky svých kolegů, a tušíte, že by to vyvolalo spíš zlou krev než potřebnou nápravu, zamyslete se nad tím, jestli není lepší najít si práci, kde se budete cítit líp.