Rady a tipy
Nemůžete na pohovor ‒ omluvte se!
Máte domluvený pracovní pohovor, ale „něco vám do toho vlezlo“ a vy víte, že nemůžete nebo nechcete přijít. To se může stát každému. Nemějte z toho strach, ale rozhodně se omluvte. Poradíme vám, jak na to a vysvětlíme si, proč to nehodit jen tak za hlavu.
Důvodů, proč nemůžete přijít, může být ve skutečnosti celá řada. Jste nemocní, vzali jste práci někde jinde, domluvili jste si rande se skvělou kolegyní, musíte hlídat dítě švagrovy sestry nebo jste slíbili pomáhat s něčím ve své oblíbené neziskovce… Dneska se sice cení otevřenost, ale nebude nic špatného držet se toho, že důvodem k omluvě jsou v zásadě jenom tři věci: nastupujete k jinému zaměstnavateli, nemoc nebo jiné osobní důvody.
Omluvte se hned: telefonicky nebo mailem
Hned jak zjistíte, že na domluvený pohovor nemůžete, zvedněte telefon a zavolejte člověku, se kterým jste se měli potkat. Je to pro všechny nejjednodušší ‒ vy máte vyřízeno a dotyčnému neblokujete čas v kalendáři.
Omluvu neodkládejte na zítra nebo pondělí ‒ čím dřív dáte vědět, tím spíš si bude moct dotyčný změnit denní program. Vy sami byste se také nechtěli o změně dozvědět hodinu před plánovanou schůzkou.
Možná jste ale stydlivější typ a mohli byste po telefonu něco pokazit. Nebo prostě nemáte na toho, s kým se máte sejít, telefonní číslo. Omluvit se mailem je také přijatelné. Snažte se ale vyhnout SMS omluvě, ta je vhodná snad jen v situaci, že dotyčnému opakovaně voláte a on váš hovor nepřijímá.
Důvodem je jiná práce a nemoc. Nebo ještě…
Pokud je důvodem omluvy přijetí práce někde jinde, jednoduše to přiznejte: „Vážená paní/vážený pane, přijal jsem už pracovní nabídku u jiného zaměstnavatele a tak mě, prosím, omluvte, na plánovaný pohovor ve čtvrtek 20. v deset hodin už nepřijdu. S pozdravem Jiří Šikovný.“
Nemůžete-li přijít kvůli nemoci, zmiňte, že o pohovor máte stále zájem a klidně i navrhněte nový termín: „Vážená paní/vážený pane, omlouvám se, že nemůžu dorazit na domluvený pohovor ve čtvrtek 20. v deset hodin, jsem zrovna nemocná. Prosím vás o nový termín někdy v příštím týdnu. S pozdravem Julie Černá.“
A pokud je důvodem rande či něco jiného, zahrajte si na diplomata a vymluvte se na rodinné či osobní důvody: „Vážená paní/vážený pane, omlouvám se, ale z vážných osobních důvodů nemůžu dorazit na domluvený pohovor ve čtvrtek 20. v deset hodin. Prosím vás o nový termín někdy v příštím týdnu. S pozdravem Tomáš Frajer.“
Chápeme, že životní lásku potkáváte jenom jednou, ale asi vám nemusíme zdůrazňovat, že třetí varianta omluvy připadá v úvahu jen v naprosto nezbytných situacích ‒ je dobré zvážit, jestli je pro vás práce důležitá.
Slušnost je dobrá vizitka
A proč je dobré nevykašlat se na omluvu? Kromě toho, že chcete dát najevo svoje slušné vychování, a chcete dostat náhradní termín setkání, vyplatí se to i v případě, že nastupujete k jinému zaměstnavateli. Nikdy totiž nevíte, kde jinde se setkáte s tím, s kým se teď právě setkat nechcete či nemůžete ‒ a nechat dobrý dojem je vždycky užitečná vizitka. Nikdy si nezavírejte dveře pro další jednání.