Koronavirus omezil teambuilding, podle zaměstnavatelů bude ještě důležitější
Nadpoloviční většina firem, které pravidelně pořádají stmelovací akce pro svoje zaměstnance, letos teambuilding vyškrtla ze svého repertoáru. Nejčastějším důvodem byla opatření proti koronavirové nákaze. S ohledem na rostoucí využití práce z domova ho ale považuje za čím dál důležitější.
Podle hloubkových rozhovorů, které uskutečnila personální agentura Předvýběr.CZ s pěti desítkami šéfů a personalistů společností letos teambuilding z programu vyřadilo 57 % firem. Protiepidemická opatření byla důvodem v 79 % případů, v pěti procentech šlo o ekonomické důvody, ve zbytku firem vyčkávají, jak se situace vyvine nebo šlo o jiné interní důvody.
„Přestože letošní situace organizování teambuildingových akcí komplikuje, třiačtyřicet procent firem jim zůstalo věrných,“ říká František Boudný, šéf Předvýběru.CZ. „Je důležité mít v týmu lidi, kteří jedou na stejné vlně i v nepracovních aktivitách,“ dodává.
Každá druhá firma (52 %) přitom považuje teambuilding za velmi důležitý nástroj personalistiky, pro desetinu zaměstnavatelů je jen jedním z mnoha způsobů práce s lidmi a ve čtvrtině firem společné akce považují především za zábavu pro tým. „Důležitost teambuildingu by se neměla podceňovat, firma na kvalitních vztazích může jen profitovat,“ potvrzuje Monika Jehličková, personalistka digitální agentury eBrána z Pardubic.
„Ideální je akce navržená přímo zaměstnanci a uskutečněná s podporou společnosti,“ prozrazuje recept na úspěšnou ‚stmelovačku‘ personalista Martin Beer z mladoboleslavské firmy Suchánek & Walraven.
Home office zvyšuje důležitost společných akcí
S ohledem na současný trend většího zavádění home office bude podle 68 % dotázaných teambuilding ještě důležitější než dřív. Jenom devět procent zaměstnavatelů má opačný názor, čtrnáct procent míní, že důležitost firemních akcí zůstane stejná a zbytek nedokázal odpovědět.
Mezi nejčastější akce patří firemní večeře, večírky a grilovačky (63 %), společné pivo (43 %) nebo snídaně (20 %). V 51 % firem probíhá teambuilding formou výjezdního zasedání, v 35 % jde o zábavné hry, pubquizy nebo únikové hry, 22 % aktivit je zaměřených sportovně.
Jenom sedmnáct procent firem považuje účast na teambuildingu za povinnou. Naprostá většina zaměstnavatelů ale respektuje rozhodnutí zaměstnanců. „Pokud někomu akce nesedí, nemusí se účastnit. Snažíme se tomu předcházet, posíláme lidem dotazníky a ptáme se na jejich preference,“ vysvětluje Jana Kuprová, HR specialistka Klikpojištění.cz.
„Teambuilding je účinný i proto, že víc než osm lidí z deseti má firemní aktivity rádo,“ dodává šéf Předvýběru.CZ František Boudný s odkazem na jiný průzkum mezi zaměstnanci."