Pětina lidí přišla o práci, další pětina bere méně. Vázne spolupráce s kolegy
Po téměř roce protikovidových opatření se rozhodla personální agentura Předvýběr.CZ zmapovat jejich dopady na zaměstnance. Například téměř pětina pracujících kvůli covidu-19 přišla o práci, ukázal průzkum, který pro personálku uskutečnila firma STEM/MARK.
O práci už přišlo osm procent dotázaných a na další desetinu čeká výpověď. Dalších pět procent lidí uvedlo, že v reakci na situaci zaměstnání sami změnili.
„I když před vypuknutím epidemie byl na pracovním trhu nedostatek volných lidí, ani s mírně rostoucí nezaměstnaností není situace o moc lepší. Ti, kdo o práci přicházejí, nejsou vhodnými kandidáty na volná místa,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.
Dvaadvacet procent pracujících kvůli koronaviru bere méně ‒ o víc než polovinu přišlo šest procent lidí, zhruba stejně velká je skupina se ztrátou 20-50 % a stejně velký je počet lidí, kteří mají v peněžence o desetinu až pětinu méně. Naopak téměř osm procent lidí si platově polepšilo; naprosté většiny pracujících se ale úsporná opatření nedotkla.
Čtvrtina lidí si stěžuje na váznoucí spolupráci s kolegy, ale naopak čtrnáct procent si pochvaluje, že si v týmu více rozumí. Jen zlomek respondentů (4 %) uvedl, že „si lezou na nervy“.
„Dobrá zpráva je, že si lidé zase začínají vážit práce,“ dodává František Boudný. V průzkumu to potvrdilo jednadvacet procent účastníků. Mezi přínosy lidé mimo jiného uváděli i více času na rodinu (38 %), větší využívání technologií (19 %), využití času, který dříve padl na cestu do práce (17 %), efektivnější práci z domova (10 %) a více času na online vzdělávání (10 %).
Pokud by lidem nabídl zaměstnavatel možnost očkování proti koronaviru, využilo by toho 48 procent dotázaných, čtyři desetiny by vakcinaci odmítly a zbývajících dvanáct procent se neumělo rozhodnout.
Průzkum proběhl online na Českém národním panelu na reprezentativním vzorku 379 pracujících respondentů internetové populace ve věku od 18 do 64 let.
- Přečtěte si, co ještě náš nejnovější průzkum odhalil: Kvůli kovidu přibíráme kila, přicházíme o úspory a trpíme na duši