Zaměstnanci si na šikanu stěžují častěji, než zaměstnavatelé
Jen pět procent zaměstnavatelů přiznává, že ve firmě řešili šikanování mezi zaměstnanci, 15 % firem má zkušenosti s bossingem. Oproti tomu šikanu potvrdilo 28 % zaměstnanců a každý čtvrtý má zkušenost se šikanou ze strany nadřízeného. Vyplývá to z květnového online průzkumu personální společnosti Předvýběr.CZ mezi personalisty a šéfy firem a zaměstnanci.
„Trochu ta data beru s rezervou, protože pohled personalistů je přeci jen profesionálnější. Řadoví zaměstnanci mívají tendenci problémy ve vztazích na pracovišti zveličovat,“ dodává šéf personálky František Boudný.
Personalisté nejčastěji řeší odborné neshody mezi kolegy (45 %) a pocit z křivdy v případě povýšení kolegy (40 %). „Běžně se stává, že se někdo cítí nespravedlivě přeskočený v kariérním postupu,“ vysvětluje František Boudný.
Mezi zaměstnanci má 44 % respondentů zkušenosti s tím, že se v odborných věcech neshodli se spolupracovníky a 28 % potvrzuje pocit „přeskočení“ jiným kolegou.
Sexuální obtěžování jako problém na pracovišti neuvedli ani zástupci firem, ani zaměstnanci.
Obecně jsou problémy mezi zaměstnanci spíš výjimečnou agendou personalistů, uvedlo 58 % firem. Nějaké potíže s kolegy uvedlo 86 % respondentů z řad zaměstnanců.
Online průzkum proběhl v týdnu na přelomu dubna a května mezi 3030 personalisty a šéfy firem a 2757 respondenty z řad uchazečů o zaměstnání.