21.02.2022

Jak poznat, že je čas na změnu práce

Už to, že se vám taková otázka honí hlavou, hodně naznačuje. Zbytečně se neunáhlete, ale zase to moc neřešte ‒ když cítíte, že potřebujete změnu, najděte si novou práci.

Tím spíš, když na trhu práce vládne situace jako nyní: zaměstnanci jsou nedostatkoví a zaměstnavatelé udělají první poslední, aby vás získali.

Nastíníme vám několik pohledů, které můžou být pádným motivem ke změně zaměstnavatele. Důvody se točí v podstatě kolem tří věcí ‒ peněz, postupu a lidí. Pořadí už závisí na vás.

Pracujeme pro peníze

Může to znít banálně až brutálně, ale je to fakt. Do práce chodíme především kvůli výplatě, i když to zdaleka není jediný důvod. Většina z nás by pracovala, i kdybychom se stali miliardáři.

Pokud ve firmě pracujete už nějakou dobu, aniž byste dostali přidáno, rozhodně to stojí za zamyšlení. Nebuďte nesmělí a řekněte si šéfovi o zvýšení mzdy. Měli byste mít po ruce argument, proč si lepší výplatu zasloužíte ‒ a pokud ho máte, zároveň si můžete být jistí, že jinde by vám přidali. Tím důvodem by pro vašeho šéfa měla být trvale kvalitní práce, rostoucí obchodní výsledky nebo zlepšování toho, co pro firmu děláte. Dobrý šéf váš přínos zná a třeba si jenom neuvědomil, že je nejvyšší čas odměnit váš výkon.

Čistě pro pořádek zmiňme, že důvodem, proč vám firma dlouhodobě nechce přidat, jsou její špatné výsledky. Signálem někdy bývá zpožďování výplaty. V takovém případě je ale lepší moc neváhat a zvednout kotvy dřív, než se loď potopí.

Postup nemusí být jenom ředitelská židle

Každý z nás to chceme někam dotáhnout. Někdo má ambici stát se šéfem, někdo jiný si chce sáhnout na špičkovou technologii a někdo další dává přednost svobodě v práci. To všechno nás motivuje dělat svoji práci dobře. I když ji děláme pro peníze, neděláme ji jenom pro peníze. Musí nás bavit.

A pokud cítíte, že už vás práce nebaví, je to stejně silný důvod ke změně. Je vlastně úplně jedno, že příčinou je, že děláte pořád dokola totéž, takže práci zvládnete skoro i se zavázanýma očima, nebo že vás opakovaně nechtějí poslat na vytoužený kurz nebo že se neposouváte ve firemní hierarchii výš.

Osobní rozvoj je důležitou motivací a když se dlouhodobě nikam neposouváme, celkem oprávněně cítíme nespokojenost. Kdyby tomu tak nebylo, zakrníme.

Za vším jsou jen lidé

Platí to v dobrém i zlém. V práci nás většinou drží lidé okolo nás. Skvělý kolektiv dokáže překonat všechny nedostatky. A naopak. Když si kolegové navzájem hážou klacky pod nohy nebo když přijde nový šéf, se kterým nedokážeme najít společnou řeč, přestane nám časem stačit i dobrá pozice a skvělá výplata.

A co může být ještě horší, když špatné vztahy na pracovišti přerostou do našeho osobního života. Začneme se trápit, být nevrlí na svoje blízké a nakonec nebudeme spokojení ani sami se sebou.

Osobní pohoda je hodně důležitá, pokud cítíte, že něco skřípe, řešte to raději dříve než později.

Jak na změnu práce?

Promluvit si se šéfem by vždycky měl být první krok. Třeba najdete řešení, třeba vám aspoň vysvětlí, proč se věci nedaří, jak byste si přáli. A když se rozhodnete pro změnu práce, vždycky je lepší se rozejít v dobrém.

Pokud jste dospěli k rozhodnutí změnit práci, zaktualizujte si svůj životopis a pusťte se do toho. Podívejte se: možná lepší práci najdete na našem webu ‒ a pokud ještě nemáme vaše CV, určitě nám ho pošlete!