Nechtěl být kosmonautem ani popelářem, ale vždycky fotbalistou
A také jím většinu svého života je. Narozdíl od většiny kluků si nepamatuje, že by kdy chtěl dobývat vesmír nebo jezdit s kuka vozem ‒ do míče prý kopal snad dřív, než začal chodit a odjakživa chtěl být fotbalistou. Zranění ve sportu ho přimělo dokončit vysokou školu a díky tomu si uvědomuje, že na hřišti nemůže běhat věčně. Váží si toho, že našel práci v Předvýběru.CZ, kde se může rozvíjet v personalistice, kterou vystudoval.
Trh práce bude v roce 2020 stejně konkurenční jako letos, očekávání růstu mezd se pohybuje v rozmezí 5-8 %
Zaměstnanci v příštím roce očekávají v průměru o 7,8 % vyšší výplatu, firmy jsou ochotné přidat 4,9 %. Vyplývá to z průzkumu, který personální společnost Předvýběr.CZ uskutečnila mezi zájemci o práci a zaměstnavateli.
Osm z deseti zaměstnanců je v práci šťastných; její náplň je důležitější než výplata
Stále častěji se v personalistice mluví o štěstí zaměstnanců. Personální společnost Předvýběr.CZ se rozhodla téma zmapovat: průzkum, který pro ni uskutečnila agentura STEM/MARK ukázal, že 79 % pracujících lidí se v práci cítí šťastně a osm ze sta se dokonce setkala s „manažerem štěstí“.
Vede lidi k tomu, aby dělali, co mají dělat, když to mají dělat, i když se jim to zrovna nechce dělat
Jako kluk chtěl být prezidentem nebo spisovatelem. Nic z toho se mu sice úplně nepovedlo, ale v minulosti chvíli psal blog a v současnosti řídí obchodní oddělení personální společnosti Předvýběr.CZ. Ve firmě je už desátým rokem a nechystá se ke změně. Z rozhovoru vyplývá, že je to dobrá zpráva pro tým, Kamil Bareš je vnímavý a motivující šéf.
Češi nepodporují vládní výhody pro zaměstnance z Ukrajiny, pracující cizinci jim ale nevadí
Nadpoloviční většina populace je proti vládnímu plánu na zdvojnásobení pracovních povolení pro Ukrajince, tři čtvrtiny lidí pak nesouhlasí s tím, aby ukrajinští zaměstnanci měli oproti tuzemcům vyšší zaručenou mzdu, ukázal průzkum, který pro personální společnost Předvýběr.CZ uskutečnila agentura STEM/MARK.
Staví vám dům cikán nebo Ukrajinec?
A rohlíky a pivo nakupujete ve večerce u Němce nebo u Vietnamce? Menšiny nezmiňuju, abych rozdmýchával nějaké nálady, ale ptám se: proč u nás někteří pracovat můžou, ale nechtějí ‒ a jiní chtějí, ale nemůžou?
Největší překážkou návratu po rodičovské dovolené je hlídaní dětí
Jednatřicet procent účastníků průzkumu na téma práce a rodičovství, který pro personální společnost Předvýběr.CZ v květnu uskutečnila agentura STEM/MARK, uvedlo, že jejich zaměstnavatel nenabízí žádnou výhodu speciálně pro rodiče. Nejčastějším benefitem naopak je pružná pracovní doba (17,9 %).
Neslibuje hory doly, pro klienty dělá maximum
Na profesním stupínku Tomáš Kašpar loni povýšil z obchodního konzultanta na key account manažera a vyhrál interní soutěž jako nejúspěšnější člen obchodního týmu. Ve společnosti pracuje s přestávkami sedm let, vystudoval sociologii a i když se původně chtěl věnovat personalistice ve firmě, nakonec propadl obchodu.
Zaměstnanci v online firmách jsou spokojenější s odměňováním
Lidé, kteří k práci potřebují internet nebo mobilní telefon, jsou spokojenější a častěji se podílejí na hospodářských výsledcích zaměstnavatele, než jejich offline kolegové. Vyplývá to z průzkumu, který pro personální společnost Předvýběr.CZ v březnu uskutečnila agentura STEM/MARK.
Dvacet let sedí v jednom křesle
Pochopitelně jenom symbolicky. Martin Jeřicha kdysi založil firmu, která byla tak úspěšná, že ji dobře prodal, ale protože měli vlastníci o šikovného manažera zájem, zůstal v ní jako šéf - a svůj tým špičkových programátorů řídí v pobočce globální společnosti dodnes. Na začátku příběhu byl zájem o techniku a učebnice němčiny, kterou si četař absolvent vzal sebou na vojnu...